III Festiwal Folklorystyczny dobiegł końca10 Września 2018

Blisko 200 artystów z Meksyku, Gruzji, Macedonii, Chorwacji, RPA i Panamy wzięło udział w III Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Silesia” w Koszęcinie. Każdego dnia ich koncerty gromadziły w siedzibie Zespołu „Śląsk” komplet publiczności, która niezwykle gorąco oklaskiwała oryginalne tańce i śpiew. Koncerty galowe odbyły się 7 i 8 września, a Festiwal zakończył w niedzielę występ gości z Panamy.

Impreza odbywała się pod patronatem honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Od 3 do 9 września Festiwal odwiedziły tłumy widzów. Codzienne koncerty w siedzibie Zespołu „Śląsk” cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Ogromna różnorodność folkloru prezentowanego podczas tegorocznej edycji okazała się niezwykle interesująca dla odbiorców, a poziom artystyczny i oryginalność scenicznych prezentacji zdobyły uznanie wszystkich, którzy zdecydowali się w tych dniach pojawić w Koszęcinie

W trzeciej edycji Festiwalu udział wzięły amatorskie zespoły folklorystyczne: Compańía Folklórica Orizaba Repique z Meksyku, The Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Ensemble „University 2 – Flying Georgians” z Gruzji, Cultural Art Association „Šumari” z Chorwacji, Academic Cultural and Artistic Association „Mirce Acev” z Macedonii, Dikwena tse Botse tsa Gamatsepe Amazebra Folklore Dance Ensemble z RPA oraz Gran Ballet Folklorico Panama Fuerta Raza z Panamy.

Pierwszy z finałowych koncertów Festiwalu odbył się 7 września na placu Biegańskiego w Częstochowie w ramach Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Zespół „Śląsk” - gospodarz imprezy - zaprosił z kolei na uroczyste podsumowanie Festiwalu 8 września, do swojej siedziby. Goście z Chorwacji, Macedonii, Panamy i RPA powitali publiczność polskim tańcem narodowym - przepięknie zatańczonym polonezem do muzyki Wojciecha Kilara. Wzruszającą niespodziankę dla publiczności artyści przygotowywali podczas wspólnych warsztatów tanecznych pod egidą Zespołu „Śląsk”. Dalszą część koncertu wypełniły narodowe prezentacje. To co w ich kulturze najpiękniejsze ponownie podziwiał komplet widzów, wśród nich goście honorowi: Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Szymon Giżyński oraz Ambasadorowie Panamy i Wenezueli. Owacje na stojąco i zachwyt publiczności to najlepszy dowód jak efektowny był to koncert.

Festiwal po raz pierwszy zorganizowano w Koszęcinie w 2016 roku. Gościliśmy wówczas zespoły z Bułgarii i Węgier. Polskę reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Na drugą edycję imprezy zaproszenie do siedziby Zespołu „Śląsk” przyjęli artyści z Turcji, Ukrainy, Irlandii i Słowacji oraz Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” z Płocka. Festiwal rozrasta się i zdobywa coraz większe uznanie publiczności, a jego rosnący prestiż potwierdzają kolejni wspaniali uczestnicy. Jesteśmy przekonani, że za rok spotkamy się w równie znakomitym gronie, mogąc prezentować widzom panoramę światowego folkloru i osiągnięcia kolejnych zespołów. Do zobaczenia za rok! (AK)

Powrót