Zakończył się III Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych w Koszęcinie19 Maja 2017

47 utalentowanych uczniów szkół baletowych z Bytomia, Łodzi i Warszawy rywalizowało w dwóch kategoriach konkursowych: polskie tańce narodowe i stylizacja polskiego folkloru. Laureatów poznaliśmy 18 maja podczas gali finałowej. Patronat: Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie i Związek Artystów Scen Polskich w Warszawie.

III Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych dla uczniów Ogólnokształcących Szkół Baletowych odbywał się w Koszęcinie od 16 do 18 maja, wzięli w nim udział uczniowie klas od III do VIII: Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Po obejrzeniu konkursowych prezentacji Jury w składzie: dr Barbara Sier-Janik (przewodnicząca), dr hab. Aleksandra Dziurosz, Michaił Zubkov i Romana Maciuk-Angel, zdecydowało, że podczas tegorocznej edycji Festiwalu nie przyzna Grand Prix.

W kategorii: polskie tańce narodowe, duet - I nagrodę zdobyli uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej z Łodzi, w choreografii Marii Kuśnierz-Michalak „Wszystko po krakowsku”. II nagroda ex aequo przypadła w udziale Ogólnokształcącej Szkole Baletowej z Warszawy „Hej od Krakowa” w choreografii Małgorzaty Borowiec oraz Ogólnokształcącej Szkole Baletowej z Bytomia – „Świeci miesiąc” w choreografii Anny Charyckiej. III nagroda ex aequo zdobyli uczniowie OSB Bytom za „Podkóweczki dajcie ognia, bo dziewczyna tego godna” chor. Katarzyna Dziok oraz za utwór „Nie uciekaj mi dziewczyno” w choreografii Anny Charyckiej.

W kategorii tańca zespołowego, bank nagród rozbili uczniowie OSB Łódź, podopieczni Marii Kuśnierz-Michalak, której choreografie nagrodzono I, II i III nagrodą: I miejsce – „Krakowskie harce”, II miejsce – „Do upadłego”, III miejsce „Dziecięce marzenia”.

W kategorii stylizacja polskiego folkloru tanecznego, Jury nie przyznało I i II nagrody solistom, III miejsce zajęli ex aequo soliści OSB Łódź za choreografię „Marysia” Aleksandry Stanisławskiej, a OSB Bytom za „Z tęsknoty” w choreografii Katarzyny Dziok. Wśród duetów wyróżniono I nagrodą OSB Bytom za „Oj strachu, strachu” Katarzyny Dziok. II i III miejsca nie przyznano.

W tańcu zespołowym w stylizacji polskiego folkloru najlepsi byli uczniowie OSB Bytom w choreografii Anny Charyckiej „Oberkowe wywijanie”. II miejsce ex aequo zdobyli: OSB Bytom „Oczekiwanie” w chor. Katarzyny Dziok i OSB Łódź za „Starszą siostrę” w chor. Marii Kuśnierz-Michalak.

Jury przyznało również nagrody za wyróżniającą się prezentację szkolną podczas Festiwalu oraz indywidualnie dla nauczycieli za przygotowanie uczestników, najciekawszą choreografię i interpretację muzyki Karola Kurpińskiego. Uczniowie - uczestnicy Festiwalu, odebrali także liczne nagrody i wyróżnienia przyznane pozaregulaminowo za najlepsze wykonania tańców ludowych i narodowych.

Jury podjęło decyzję, że podczas przyszłorocznej, IV edycji Festiwalu w sposób szczególny promowana będzie twórczość polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki, a co za tym idzie szkoły będą zobowiązane do przygotowania jednego układu choreograficznego do muzyki tego kompozytora.

W ocenie Jury i Organizatorów, Festiwal Polskich Tańców Narodowych w Koszęcinie stanowi wydarzenie o dużej wartości edukacyjnej i artystycznej w procesie nauczania ogólnokształcących szkól baletowych. Festiwal służy kultywowaniu i rozwijaniu tradycji polskich tańców narodowych oraz polskiego folkloru w formie stylizowanej. Każda kolejna edycja Festiwalu podnosi rangę przedmiotu taniec ludowy i charakterystyczny w szkołach baletowych oraz mobilizuje pedagogów do doskonalenia zawodowego. Festiwal jest także doskonałą formą praktyk scenicznych. (AK)

Powrót
Październik 2017
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi