"Wielki Tydzień"03 Kwietnia 2017

Z racji okolicznościowego charakteru, program pieśni pasyjnych i wielkanocnych „Wielki Tydzień” wykonywany jest rzadko i w krótkim okresie czasu. Tym bardziej warto spotkać się z Zespołem „Śląsk” w czasie Wielkiego Postu i Wielkanocy, by posłuchać tego wyjątkowego repertuaru. 2 kwietnia taką możliwość mieli mieszkańcy podwarszawskiej Kobyłki, uczestnicy V Festiwalu Wielkopostnego.

Chwila zadumy, jaka towarzyszyła publiczności zgromadzonej w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza w Kobyłce, to nie tylko plon wielkopostnych przygotowań do Zmartwychwstania Pańskiego. Koncert miał także symboliczny, wzruszający wymiar. Nastrojowe pieśni zabrzmiały bowiem 2 kwietnia, w 12. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. Koncert w Kobyłce był jednak przede wszystkim zwieńczeniem V Festiwalu Wielkopostnego, który co roku odbywa się w parafii pw. św. Kazimierza Królewicza. Na spotkanie z Zespołem „Śląsk” mieszkańców Mazowsza zaprosił burmistrz miasta Kobyłka, Miejski Ośrodek Kultury i parafia pw. św. Kazimierza Królewicza. Jak podkreślał proboszcz parafii ks. Piotr Śliwka, ideą Festiwalu jest zarówno promocja muzyki sakralnej, jak i ułatwienie wiernym wejścia w atmosferę tajemnicy Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.

Tegoroczny, jubileuszowy Festiwal trwa w parafii pw. św. Kazimierz Królewicza już od 12 marca. W gościnnych progach kościoła zabrzmiało do tej pory oratorium Józefa Haydna, „Stabat Mater” do muzyki Antonio Vivaldiego i pieśni pasyjne w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Jerycho. Program „Wielki Tydzień” w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zakończył V edycję kobyłkowskiego Festiwalu. W programie koncertu znalazły się pieśni pasyjne i wielkanocne z muzyką Stanisława Hadyny oraz opracowania muzyczne Józefa Klimanka i Krzysztofa Dziewięckiego. Wyjątkowy klimat repertuaru wzbogaciły utwory poetyckie ks. Zbigniewa Piaseckiego, Tadeusza  Lenartowicza, Kazimierza Szemiotha oraz Stanisława Wyspiańskiego.

Honorowy patronat nad V Kobyłkowskim Festiwalem Wielkopostnym sprawował biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej ks. Marek Solarczyk.

Na kolejny koncert z programem „Wielki Tydzień” gorąco zapraszamy 23 kwietnia o godz. 19:45 do łódzkiego kościoła pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej (ul. Mikołaja Gogola 12), wstęp wolny.(AK)

Powrót